Race Results from Saturday, May 10, 2008

Late Models Feature (20 laps):  1. Gary Potts; 2. Steve Billet; 3. Carl Graves; 4. Jakes Jones; 5. Justin Ehrhart; 6. Cam Zeigler; 7. Carl Billet; 8. Bud Witmer; 9. Steve Weikel; 10. Jerry Bard; 11. John Baker; 12. Grant Adams; 13. Chuck Yingling, Jr.; 14. Kyle Saylor; 15. Denny Willey; 16. Laudan Seigfried; 17. Gene Wrightstone; 18. Charles Potts; 19. Travis McClelland; 20. Randy Christine, Jr.; 21. Chaz Walls; 22. Sam Leonard, Jr.; 23. Darrel Henry; 24. Sterling Kinard; DNQ Scott Palmer; John Moser, Jr.; Jeremy Knoll; Robert Stough.

FEATURE LAP LEADERS: Potts (1-6; 12-20); S. Billet (7-11).

HEAT RACE WINNERS: G. Potts; Kinard and Jones

CONSOLATION RACE WINNER: Walls

 

Late Models Feature (Make up feature from May 3) (25 laps):  1. Carl Billet; 2. Gene Knaub; 3. Travis McClelland; 4. Charles Potts; 5. Cam Zeigler; 6. Bud Witmer; 7. Justin Ehrhart; 8. Carl Graves; 9. Steve Billet; 10. Chuck Yingling, Jr.; 11. Sterling Kinard; 12. Grant Adams; 13. Randy Christine, Jr.; 14. John Baker; 15. Robert Stough; 16. Darrel Henry; 17. Steve Weikel; 18. Jake Jones; 19. Derrick Mease; 20. Michael Goodwin; 21. Derrick Zirkle; 22. Gene Wrightstone; 23. Jeremy Knoll; 24. John Moser Jr.; DNS - Denny Willey; Jamie Lloyd; Chaz Walls; Gary Potts; Chase Billet; Kyle Saylor; Sam Leonard, Jr.

FEATURE LAP LEADERS: Billet (1-4, 12-25); Knaub (5-11).

HEAT RACE WINNERS: Knaub, McClelland and Wrightstone

CONSOLATION RACE WINNER: Graves

 

Street Stocks Feature (20 laps): 1. Craig Morgan; 2. Chad Smith; 3. Wes Alleman; 4. Scott Thunberg; 5. Paul Morgan; 6. Joey Hoffer; 7. Dustin Hollinger; 8. Todd Bowersox; 9. Steven Dove; 10. Randy Zechman; 11. Jim Rost, Sr.; 12. Dave Thompson, Jr.; 13. Garrett Shover; 14. Eric Walker; 15. Jenn Scott; 16. Calvin Herman; 17. Jimmy Slaseman; 18. Greg Diehl; 19. Eric Lingle; 20. Walt Lemmon; 21. George Eash; 22. Bryan Shue; 23. Jaynee Zeigler; DQ Brian Duffey.

FEATURE LAP LEADERS: Smith (1-8, 10); Morgan (9, 11-20).

HEAT RACE WINNERS: Smith and C. Morgan.

 

Street Stocks Feature (Make up feature from April 26) (20 laps):  1. Wes Alleman; 2. Joey Hoffer; 3. Paul Morgan; 4. Eric Walker; 5. Craig Morgan; 6. Dustin Hollinger; 7. Scott Thunberg; 8. Steven Dove; 9. Jenn Scott; 10. George Eash; 11. Greg Diehl; 12. Walt Lemmon; 13. Calvin Herman; 14. Jaynee Zeigler; 15. Dave Thompson Jr.; 16. Chad Smith; 17. Jimmy Slaseman; 18. Jim Rost Sr.; 19. Bryan Shue; 20. Garrett Shover.  

FEATURE LAP LEADERS: Hoffer (1); Alleman (2-20).

HEAT RACE WINNERS: Wes Alleman and Dustin Hollinger.

 

Xtreme Stock Car Feature (20 laps):  1. Ray Broderick; 2. Travis Horan; 3. Matt Wampler; 4. Sam Rial; 5. Chris Heller; 6. Donnie Broderick; 7. Jason Failor; 8. John Frye; 9. Adam Smith; 10. Larry Landis; 11. Tim Hahn; 12. Bill Fulton; 13. Raymond Repp; 14. Randy Blank; 15. John Scrivens; 16. Alex Updegraff; 17. Sean Todd; 18. Mark Vegh; 19. Tom Johns; 20. Rickey Hippensteel, Jr.; 21. Stephen Ramsey; 22. Matt Adams; 23. Craig Zimmerman; 24. Lance Danmyer; DNS Larry Risser; DNQ Nolan Barshinger; Mike Taft; Ronald Vance; Larry Lohss, Jr.; Jason Gilliand;

FEATURE LAP LEADERS: D. Broderick (1-8, 10); Horan (9, 11-16); R. Broderick (17-20).

HEAT RACE WINNERS: Adams; Heller and Ray Broderick.

CONSOLATION WINNER: Scrivens

 

Four Cylinder Stock Car Feature (20 laps):  1. Ronnie Buck; 2. Leroy Long; 3. Eric Hollenbach; 4. John Stoll, Jr.; 5. Dennis Christ, Jr.; 6. Jerry Hoagland; 7. Gary Newell; 8. Ron Combs, Jr.; 9. Russell Clavey; 10. Henry Lesher; 11. Jason Smith; 12. Steve Haines; 13. Daryl Kohr; 14. Robert Hopple; 15. Ed Hollenbach; DNS Kenneth Jones

FEATURE LAP LEADERS: Potts (1); Christ, Jr. (2-9); Buck (10-20).

HEAT RACE WINNERS: Stoll, Jr. and Ed Hollenbach

 

Women on Wheels Stock Cars Feature (10 laps):  1. Kendra Knaub; 2. Karen Hawthorne; 3. Beth Buhrman; 4. Renee Luckenbaugh; 5. Nancy Horan Frye.

FEATURE LAP LEADERS: Frye (1-4); Knaub (5).

 

Speedway Auto Sales Women on Wheels Mini Van Feature (8 laps):  1. Kelly Young; 2. Deanna Frye; 3. Amy Crider; 4. Jenny Brubaker; 5. Jodie Farrar; 6. Heather Gross; 7. Mary Hyatt; 8. Jean Stauffer; 9. Sherry Kitner; 10. Heather Cassel.

FEATURE LAP LEADERS: Frye (1-6); Young (7-8).

 

BACK

Copyright 2004 - 2009 Susquehanna Speedway Park. All rights reserved.
Last Updated:

This site best viewed at 1024 x 768 pixels