Race Results from Saturday, August 16, 2008

Late Models Feature (20 laps):  1. Carl Billet; 2. Travis McClelland; 3. Bud Witmer; 4. Charles Potts; 5. Randy Christine Jr.; 6. Jake Jones; 7. John Moser Jr.; 8. Scott Fisher; 9. Denny Willey; 10. Grant Adams; 11. Kyle Saylor; 12. Steve Weikel; 13. Sam Leonard Jr.; 14. Larry Meadows; 15. Darrel Henry; 16. John McLanigan; 17. Cam Zeigler; 18. Justin Ehrhart; 19. Carl Graves; 20. Steve Billet; 21. Sterling Kinard.

FEATURE LAP LEADERS: Saylor (1-11); McClelland (12-18); C. Billet (19-20).

HEAT RACE WINNERS: Willey and Saylor.

 

Street Stocks Feature (20 laps):  1. Paul Morgan; 2. Dustin Hollinger; 3. Chad Smith; 4. Jenn Scott; 5. Eric Walker; 6. Dave Thompson Jr.; 7. Craig Morgan; 8. Scott Thunberg; 9. Steven Dove; 10. George Eash; 11. Jimmy Slaseman; 12. Ray Strubhar; 13. Jaynee Zeigler; 14. Bryan Shue; 15. Wes Alleman; 16. Norm Dunlap Jr.; 17. Gregory Diehl; 18. Garrett Shover.  

FEATURE LAP LEADERS: Scott (1-5); Hollinger (6-18); P. Morgan (19-20).

HEAT RACE WINNERS: C. Morgan and P. Morgan.   

 

Xtreme Stock Car Feature (20 laps):  1. Donnie Broderick; 2. Ray Broderick; 3. Matt Adams; 4. Sam Rial; 5. Ron Vance; 6. Alex Updegraff; 7. Adam Smith; 8. Larry Landis; 9. Travis Horan; 10. Tim Hahn; 11. Bill Fulton; 12. Chris Heller; 13. Jed Latshaw; 14. Sean Todd; 15. Jason Failor; 16. Steve Ramsey; 17. John Frye; 18. Mark Heller; 19. Tim O’Sheenan; 20. John Scrivens; DNS – Lance Danmyer; Shaun Linn; Mike Taft.

FEATURE LAP LEADERS: Frye (1-2); Adams (3-18); R. Broderick (19); D. Broderick (20).   

HEAT RACE WINNERS: Vance and Adams.

 

Xtreme Stock Cars Feature (Makeup postponed from June 28) (20 laps):  1. Jason Failor; 2. Lance Danmyer; 3. Sam Rial; 4. Donnie Broderick; 5. Chris Heller; 6. Tim Hahn; 7. Matt Adams; 8. Adam Smith; 9. Larry Landis; 10. Bill Fulton; 11. Travis Horan; 12. Sean Todd; 13. John Frye; 14. Shaun Linn; 15. Ray Broderick; 16. Mike Taft; DNS- Brandon Ort; Rich Lomman; Matt Wampler; Barclay Wilson; Rickey Hippensteel Jr.; Larry Lohss, Jr; Randy Blank; Mike Lomman; DNQ – Nolan Barshinger.

FEATURE LAP LEADERS: Todd (1-2); Failor (3-20).

 

Four Cylinder Stock Car Feature (20 laps):  1. Ronnie Buck; 2. John Stoll Jr.; 3. Eric Hollenbach; 4. Leroy Long; 5. Henry Lesher; 6. Ron Combs Jr.; 7. Jerry Hoagland; 8. Jason Smith; 9. Steve Bair; 10. Jason Geesaman; 11. Ed Hollenbach; 12. Daryl Kohr; 13. Dennis Christ Jr.      

FEATURE LAP LEADERS: Geesaman (1-3); Smith (4-12, 14-15); Buck (13, 16-20).

HEAT RACE WINNERS: Buck and Ed Hollenbach.

 

Women on Wheels Stock Car Feature (15 laps):  1. Kendra Knaub; 2. Nancy Horan Frye; 3. Renae Luckenbaugh; 4. Beth Buhrman. 

FEATURE LAP LEADERS: Frye (1-3); Knaub (4-15).

 

BACK

Copyright © 2004 - 2009 Susquehanna Speedway Park. All rights reserved.
Last Updated:

This site best viewed at 1024 x 768 pixels