Susquehanna Speedway Park Race Results from Saturday, May 2, 2009

Late Models Feature (20 laps):  1. Travis McClelland; 2. Chase Billet; 3. Randy Christine Jr.; 4. Steven Billet; 5. Carl Graves; 6. Charles Potts; 7. Bud Witmer; 8. Carl Billet; 9. Craig Wagaman; 10. Cam Zeigler; 11. Pat Beard; 12. Jake Jones; 13. Scott Fisher ; 14. Billy Wampler; 15. Justin Ehrhart; 16. Tommy Blackwell; 17. Darrel Henry; 18. Alex Updegraff; 19. Steve Bailor; 20. Jeff Geake; 21. Kyle Saylor; 22. Gary Potts.        

FEATURE LAP LEADERS: McClelland (1-20).

HEAT RACE WINNERS: Christine and McClelland

 

Street Stocks Feature (20 laps):  1. Dustin Hollinger; 2. Calvin Herman; 3. Joe Whiteley; 4. Scott Thunberg; 5. Jimmy Slaseman; 6. Steven Dove; 7. Doug Bennett; 8. Jim Palm Jr.; 9. Garrett Shover; 10. Greg Diehl; 11. Jaynee Zeigler; 12. Paul Witmer; 13. Dave Thompson Jr.; 14. Brett Pickel.

FEATURE LAP LEADERS: Herman (1-7); Hollinger (8-13, 15-20); Bennett (14).  

HEAT RACE WINNERS: Diehl and Hollinger.   

 

Xtreme Stock Car Feature (20 laps):  1. Mike Zeigler Jr.; 2. Sam Rial; 3. Travis Horan; 4. Andrew Frye; 5. Adam Smith; 6. Jed Latshaw; 7. Matt Adams; 8. Tim Hahn; 9. Rickey Hippensteel Jr.; 10. Stephen Ramsey; 11. Larry Landis; 12. John Frye; 13. Tim O’Sheehan; 14. Daryl Sipe; 15. Randy Blank; 16. Kenneth Jones; 17. Tommy Slanker; 18. Jason Failor; 19. Mike Taft; 20. Michael Michalski; DNS – Lance Danmyer; Seasn Todd.     

FEATURE LAP LEADERS: Adams (1-7); Failor (8-10); Slanker (11-17); Zeigler Jr. (18-20).

HEAT RACE WINNERS: Frye and Slanker.

 

XSC Rookie Rumble Feature (15 laps):  1. Mike Lomman; 2. Ken Braafhart; 3. Brent Hake; 4. Curtis Shue; DQ - Cody Wampler; Cameron Benyou; DNS – Rich Day.

FEATURE LAP LEADERS: Braafhart (1-13); Lomman (14-15).    

 

Legends Cars Feature (15 laps):  1. Frank Polimeda; 2. Stephen Nederostek; 3. Jason Rochelle; 4. Scott Houdeshell; 5. Buddy Sload Jr.; 6. Randy Kissinger; 7. Greg Burd; 8. Bill Diehl Jr.; 9. Brian Weitzel; 10. Robert Sobieski; 11. Chad Glatfelter; 12. Vernon Houseman; 13. Rick Kaylor; 14. Richard Miller; 15. Shane Glatfelter; 16. Scott Gobrecht; 17. Andy Lupfer; 18. Tom Mayberry; 19. Reed Saloney; 20. Lucas Montgomery; 21. Harlon Leppo; 22. Todd McCollum; 23. Pat McDermott; 24. Paul McCollum; DNS – Randy Fetterolf; T.J. Mayberry; Drew Weisser; Ed Wentz; Shawn Benzeleski; Ed Trump; Vincent Magaro.      

FEATURE LAP LEADERS: C. Glatfelter (1); Polimeda (2-15).  

HEAT RACE WINNERS: Saloney; Rochelle; Polimeda.

CONSOLATION RACE WINNER: Wentzel.

NON-QUALIFIERS RACE WINNER: T.J. Mayberry.

 

Speedway Auto Sales Mini Vans Feature (10 laps):  1. Dan Snyder; 2. Scott Hughes; 3. Robert Fryberger; 4. John DuRussell; 5. George Lucas; 6. Chad Gracey; 7. Jason Anderson; 8. Brian Anderson; 9. Bill Wise Jr.; 10. Keith Dolan.      

FEATURE LAP LEADERS: Hughes (1-7); Snyder (8-10).

Back

Copyright © 2004 - 2009 Susquehanna Speedway Park. All rights reserved.
Last Updated: June 07, 2009 11:16 AM

This site best viewed at 1024 x 768 pixels