Susquehanna Speedway Park Race Results from Saturday, June 6, 2009

Late Models Feature (20 laps):  1. Gary Potts; 2. Kyle Saylor; 3. Bud Witmer; 4. Carl Graves; 5. Justin Ehrhart; 6. Chase Billet; 7. Jake Jones; 8. Steve Bailor; 9. Carl Billet; 10. Cam Zeigler; 11. Randy Christine Jr.; 12. Steve Billet; 13. Chad Myers; 14. Darrel Henry; 15. Charles Potts; 16. Alex Updegraff; 17. Pat Beard; 18. Travis McClelland; 19. Jeff Geake; 20. John Baker; DNS Nick Bloom.    

FEATURE LAP LEADERS: G. Potts (1-8, 12-20); S. Billet (9-11).

HEAT RACE WINNERS: Updegraff and G. Potts.

 

Street Stocks Feature (20 laps):  1. Doug Bennett; 2. Dustin Hollinger; 3. Scott Thunberg; 4. Jim Palm Jr.; 5. Garrett Shover; 6. Greg Diehl; 7. George Eash; 8. Dave Thompson Jr.; 9. Jaynee Zeigler; 10. Jimmy Slaseman; 11. Calvin Herman; 12. Craig Tankersley; 13. Jamey Huls; 14. Bruce McClane; 15. Gene Myers; 16. Brett Pickel; 17. Jenn Scott; DQ Teddy Dixon.

FEATURE LAP LEADERS: Herman (1-6); Hollinger (7); Bennett (8-20).  

HEAT RACE WINNERS: Bennett and Diehl.

 

Xtreme Stock Car Feature (20 laps):  1. Tommy Slanker; 2. Travis Horan; 3. Sam Rial; 4. Ray Broderick; 5. Greg Updegraff; 6. Tim Hahn; 7. Larry Landis; 8. Adam Smith; 9. Larry Risser; 10. Lance Danmyer; 11. Steve Ramsey; 12. Tim Osheehan; 13. Donnie Broderick ; 14. Matt Adams; 15. Randy Blank; 16. Andrew Frye; 17. Kenneth Jones; 18. Sean Todd; 19. Tim Drawbaugh; 20. Jason Failor; 21. Mike Zeigler Jr.; DNS Nolan Barshinger; Jed Latshaw; John Frye.   

FEATURE LAP LEADERS: D. Broderick (1-7); Slanker (8-20).

HEAT RACE WINNERS: Donnie and Ray Broderick.

 

XSC Rookie Rumble Feature (15 laps):  1. Curtis Shue; 2. Rich Day; 3. Bent Hake; 4. Trevor Stark; 5. Cameron Benyou.

FEATURE LAP LEADERS: Day (1-3); Shue (4-15).     

 

Legends Cars Feature (15 laps) Postponed Until Saturday, June 20 restarting with four laps complete:  1. Pat McDermott; 2. T.J. Mayberry; 3. Reed Saloney; 4. Lucas Montgomery; 5. Jason Rochelle; 6. Richard Miller; 7. Scott Houdeshell; 8. Bill Diehl; 9. Frank Polimeda; 10. Randy Kissinger; 11. Drew Weisser; 12. Tom Mayberry; 13. Blaine Leppo; 14. Greg Burd; 15. Scott Gobrecht; 16. Vernon Houseman; 17. Andy Lupfer; 18. Ed Trump; 19. Andy Whaling; 20. Buddy Sload, Jr.; 21. Ed Wentz; 22. Stephen Nederostek; 23. Josh Morrow; 24. Rick Hartwig; DNQ Vincent Magaro; T.J. Wilson Jr.; Todd McCollum; Bruce Detz; Paul McCollum.   

HEAT RACE WINNERS: McDermott; Montgomery and Saloney.

CONSOLATION WINNER: Tom Mayberry

 

Road Warriors Feature (10 laps):  1. Wes McDonald; 2. Jim Jacobs; 3. Daryl Kump II; 4. Terry Hartlaub; 5. Jimmy Tyson; 6. Mike Kolodiej; 7. John DuRussell; 8. Joel Matter; 9. Tom Hartman; 10. Jeff Svendson; 11. George Schaeffer Jr.; 12. Travis Beck; 13. Chad Gracey; 14. Martin Schwanger; 15. Thomas Thompson; 16. Shawn Crunkilton; 17. Jesse Kimmel; DNS Roy Denike.      

FEATURE LAP LEADERS: Kump (1-2); Jacobs (3-5); McDonald (6-10).

HEAT RACE WINNERS: Thompson and Kump.

 

Back

Copyright 2004 - 2009 Susquehanna Speedway Park. All rights reserved.
Last Updated: June 07, 2009 06:48 PM

This site best viewed at 1024 x 768 pixels