2012 Outback Track Results

May 17 May 31 June 14 June 21

June 28

July 26

August 2

August 9

August 16

August 23

August 30

September 6

       

SSP Outback Track Race Results from Friday, September 6, 2013

(2013 Summer Shoot-Out Series Race)

Quarter Midgets - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

120 Honda Junior Red (20 laps); 1. Bentley Cormack; 2. Alexis Balliett.

HEAT RACE WINNER: Balliet and Cormack.

 

120 Honda Junior Blue (20 laps); 1. Shelton Derrickson; 2. Alex Ruppert; 3. Ashley Rumsey; 4. Brianna Marriott; 5. Cole Huth; 6. Riley Emig; 7. Cassandra Kreider.

HEAT RACE WINNER: Marriott and Huth.

 

120 Animal Junior Blue (20 laps); 1. Dylan Lawler.  

HEAT RACE WINNER: Lawler.

 

120 Honda Junior Unrestricted (20 laps): 1. Dylan Lawler; 2. Cassandra Kreider; 3. Ashley Rumsey; 4. Kent Huth; Shelton Derrickson.      

HEAT RACE WINNER: Huth.

 

120 Honda Senior Light (20 laps): 1. Cory Lawler; 2. Dylan Norris; 3. Jacob Glatfelter; 4. Bentley Cormack.   

HEAT RACE WINNER: Glatfelter.

 

120 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Alex Schmeidel; 2. Aimee Getgen.  

HEAT RACE WINNER: Getgen.

 

160 Honda Senior Light (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Cory Lawler; 3. Lane Markham.

HEAT RACE WINNER: Norris.

 

160 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. MAdyson Pacheco; 2. Alex Schmeidel; 3. Austin Deibler; 4. Aimee Getgen; DNS Kasey Kreider.

HEAT RACE WINNER: Deibler.

 

World Formula (20 laps) 1. Emily Dove; 2. Shjon Dove; 3. Kasey Kreider; 4. Madyson Pacheco.   

HEAT RACE WINNER: S. Dove.

 

Karts - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

Flat - Junior Sportsman Blue (20 laps) - 1. Dylan Gladfelter; 2. Trey Hivner; 3. Dakota Dehoff; 4. Bobby Lamond.

HEAT RACE WINNER: Hivner.

 

Adult Speedcars:

Super Adult Speedcars (20 laps): 1. James Lepley; 2. Holly Cook; 3. Jared Beck; 4. George Rupp; 5. Brandt Fink Sr.; 6. Amanda Baer.

HEAT RACE WINNERS: Beck.


SSP Outback Track Race Results from Friday, August 30, 2013

(2013 Summer Shoot-Out Series Race)

Quarter Midgets - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

120 Honda Junior Red (20 laps); 1. Alexis Balliett; 2. DeShawn Gingerich; 3. Bryce Wenger.

HEAT RACE WINNER: Balliet.

 

120 Honda Junior Blue (20 laps); 1. Cassandra Kreider; 2. Ashley Rumsey; 3. Riley Emig; 4. Cole Huth; 5. Alex Ruppert; 6. Shelton Derrickson; 7. Brianna Marriott.

HEAT RACE WINNER: Marriott and Emig.

 

120 Animal Junior Blue (20 laps); 1. Dylan Lawler.  

HEAT RACE WINNER: Lawler.

 

120 Honda Junior Unrestricted (20 laps): 1. Shelton Derrickson; 2. Kent Huth; 3. Ashley Rumsey; 4. Pearson Haines; 5. Dylan Lawler.      

HEAT RACE WINNER: Derrickson.

 

120 Honda Senior Light (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Colby Stottlemyer; 3. Jacob Glatfelter; 4. Cory Lawler; 5. Preston Haines.

HEAT RACE WINNER: Norris.

 

120 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Aimee Getgen; 2. Alex Schmeidel.  

HEAT RACE WINNER: Getgen.

 

160 Honda Senior Light (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Cory Lawler; 3. Colby Stottlemyer; 4. Lane Markham.

HEAT RACE WINNER: Lawler.

 

160 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Alex Schmeidel; 2. Aimee Getgen; 3. Madyson Pacheco; 4. Kasey Kreider; 5. Austin Deibler.  

HEAT RACE WINNER: Pacheco.

 

Briggs & Stratton Animal Senior Light (20 laps): 1. Colby Stottlemyer.  

HEAT RACE WINNER: Stottlemyer.

 

World Formula (20 laps) 1. Shjon Dove; 2. Kasey Kreider; 3. Emily Dove; 4. Madyson Pacheco.   

HEAT RACE WINNER: S. Dove.

 

Karts - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

Pee Wee (20 laps) 1. Haydin Ort; 2. Bryce Wenger; 3. Jensen Emlet.

HEAT RACE WINNER: Ort.

 

Flat - Junior Sportsman Blue (20 laps) - 1. Dylan Gladfelter; 2. Bobby Lamond.

HEAT RACE WINNER: Gladfelter.

 

Cage - Junior Sportsman Blue (20 laps) - 1. Tyler Cool; 2. Zachary Cool.  

HEAT RACE WINNER: Z. Cool.

 

Flat Senior Stock Light (20 laps) - 1. Brent Rosengrant.

HEAT RACE WINNER: Rosengrant.

 

Adult Speedcars:

Super Adult Speedcars (20 laps): 1. Dain Hursh; 2. Jared Beck; 3. Brandt Fink Sr.; 4. Holly Cook; 5. Nick Beck; 6. Amanda Baer; 7. Brandt Fink Jr.

HEAT RACE WINNERS: Cook and Hursh.


SSP Outback Track Race Results from Friday, August 23, 2013

(2013 Summer Shoot-Out Series Race)

Quarter Midgets - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

120 Honda Junior Red Feature #1 (15 laps); 1. DeShawn Gingerich; 2. Alexis Balliet; 3. Bentley Cormack; 4. Bryce Wenger.

 

120 Honda Junior Red Feature #2 (15 laps); 1. Bentley Cormack; 2. DeShawn Gingerich; 3. Alexis Balliet; 4. Bryce Wenger.

 

120 Honda Junior Blue Feature #1 (15 laps); 1. Alex Ruppert; 2. Riley Emig; 3. Cassandra Kreider; 4. Cole Huth; 5. Ashley Rumsey; 6. Shelton Derrickson. 

 

120 Honda Junior Blue Fetaure #2 (15 laps); 1. Riley Emig; 2. Ashley Rumsey; 3. Cole Huth; 4. Shelton Derrickson; 5. Alex Ruppert; 6. Cassandra Kreider. 

 

120 Animal Junior Blue Feature #1 (15 laps); 1. Dylan Lawler.

 

120 Animal Junior Blue Feature #2 (15 laps); 1. Dylan Lawler. 

 

120 Honda Junior Unrestricted Feature #1 (15 laps): 1. Dylan Lawler; 2. Shelton Derrickson; 3. Kent Huth.

 

120 Honda Junior Unrestricted Feature #2 (15 laps): 1. Shelton Derrickson; 2. Kent Huth; 3. Dylan Lawler.    

 

120 Honda Senior Light Feature #1 (15 laps): 1. Dylan Norris; 2. Cory Lawler; 3. Jake Frye; 4. Bentley Cormack; 5. Jacob Glatfelter.   

 

120 Honda Senior Light Feature #2 (15 laps): 1. Dylan Norris; 2. Jacob Glatfelter; 3. Jake Frye; 4. Cory Lawler; 5. Bentley Cormack.    

 

120 Honda Senior Heavy Feature #1 (15 laps): 1. Aimee Getgen; 2. Alex Schmeidel.

 

120 Honda Senior Heavy Feature #2 (15 laps): 1. Alex Schmeidel; 2. Aimee Getgen.

 

160 Honda Senior Light Feature #1 (15 laps): 1. Cory Lawler; 2. Jake Frye; 3. Dylan Norris; 4. Lane Markham; 5. Ashley Rumsey.

 

160 Honda Senior Light Feature #2 (15 laps): 1. Dylan Norris; 2. Cory Lawler; 3. Jake Frye; 4. Lane Markham; 5. Ashley Rumsey.  

 

160 Honda Senior Heavy Feature #1 (15 laps): 1. Aimee Getgen; 2. Alex Schmeidel; 3. Kasey Kreider; 4. Madyson Pachecho; 5. Austin Deibler.

 

160 Honda Senior Heavy Feature #2 (15 laps): 1. Austin Deibler; 2. Madyson Pacheco; 3. Alex Schmeidel; 4. Aimee Getgen; 5. Kasey Kreider.

 

World Formula Light Feature #1 (15 laps) 1. Shjon Dove; 2. Madyson Pacheco; 3. Kasey Kreider; 4. Jake Frye; 5. Emily Dove.  

 

World Formula Light Feature #2 (15 laps) 1. Jake Frye; 2. Shjon Dove; 2. Jake Frye; 3. Kasey Kreider; 4. Madyson Pacheco; 5. Emily Dove.

 

Karts - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

Flat - Junior Sportsman Blue Feature #1 (15 laps) 1. Dylan Glatfelter; 2. Trey Hivner; 3. Bobby Lamond.

 

Flat - Junior Sportsman Blue Feature #2 (15 laps) 1. Trey Hivner; 2. Bobby Lamond; 3. Dylan Glatfelter. 

 

Adult Speedcars:

Super Adult Speedcars Feature #1 (15 laps): 1. Leon Baer; 2. Dain Hursh; 3. Brandt Fink Sr.; 4. Jared Beck; 5. George Rupp; 6. Amanda Baer; 7. Brandt Fink Jr.; 8. Nick Beck.

 

Super Adult Speedcars Feature #2 (15 laps): 1. Jared Beck; 2. Dain Hursh; 3. Leon Baeer; 4. Brandt Fink Sr.; 5. George Rupp; 6. Nick Beck; 7. Amanda Baer; DNS - Brandt Fink Jr.


SSP Outback Track Race Results from Friday, August 16, 2013

(2013 Summer Shoot-Out Series Race)

Quarter Midgets - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

120 Honda Junior Red (20 laps); 1. DeShawn Gingerich; 2. Alexis Balliet; 3. Bentley McCormack.

HEAT RACE WINNER: Balliet.

 

120 Honda Junior Blue (20 laps); 1. Alex Ruppert; 2. Riley Emig; 3. Cole Huth; 4. DeShawn Gingerich; 5. Brianna Marriott; 6. Shelton Derrickson; 7. Ashley Rumsey; 8. Cassandra Kreider.

HEAT RACE WINNER: Derrickson and Emig.

 

120 Animal Junior Blue (20 laps); 1. Dylan Lawler.  

HEAT RACE WINNER: Lawler.

 

120 Honda Junior Unrestricted (20 laps): 1. Dylan Lawler; 2. Kent Huth; 3. Shelton Derrickson; 4. Pearson Haines.    

HEAT RACE WINNER: Lawler.

 

120 Honda Senior Light (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Cory Lawler; 3. Jacob Glatfelter; 4. Bentley Cormack; DNS Preston Haines.

HEAT RACE WINNER: Norris.

 

120 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Alex Schmeidel.   

HEAT RACE WINNER: Schmeidel.

 

160 Honda Senior Light (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Cory Lawler; 3. Lane Markham.

HEAT RACE WINNER: Lawler.

 

160 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Madyson Pacheco; 2. Kasey Kreider; 3. Austin Deibler; 4. Alex Schmeidel.  

HEAT RACE WINNER: Pacheco.

 

World Formula (20 laps) 1. Shjon Dove; 2. Kasey Kreider; 3. Madyson Pacheco; 4. Emily Dove.   

HEAT RACE WINNER: S. Dove.

 

Karts - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

Pee Wee (20 laps) DNS - Bryce Wenger.

HEAT RACE WINNER: Wenger.

 

Flat - Junior Sportsman Blue (20 laps) - 1. Trey Hivner; 2. Bobby Lamond; 3. Dylan Gladfelter.

HEAT RACE WINNER: Lamond.

 

Adult Speedcars:

Super Adult Speedcars (20 laps): 1. Dain Hursh; 2. Jared Beck; 3. Brandt Fink Sr.; 4. George Turnbull; 5. Brandt Fink Jr.; 6. Leon Baer; DNS - Amanda Baer.

HEAT RACE WINNERS: Beck and Hursh.

 

 

SSP Outback Track Race Results from Friday, August 9, 2013

(2013 Summer Shoot-Out Series Race)

Quarter Midgets - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

120 Honda Junior Red (20 laps); 1. Alexis Balliett; 2. Bentley McCormack; DNS DeShawn Gingerich.

ONE LAP QUALIFYING: 1. Bentley Cormack (11.85 sec. New Track Record); 2. Alexis Balliett (11.95 sec.); 3. DeShawn Gingerich (no time).

 

120 Honda Junior Blue (20 laps); 1. Alex Ruppert; 2. Cole Huth; 3. Shelton Derrickson; 4. Riley Emig; 5. Ashley Rumsey; 6. Brianna Marriott; 7. Cassandra Kreider; DNS DeShawn Gingerich.    

ONE LAP QUALIFYING: 1. Ashley Rumsey (10.81 sec.- New Track Record); 2. Alex Ruppert (10.87 sec.); 3. Riley Emig (10.92 sec.); 4. Cassandra Kreider (11.00 sec.); 5. Cole Huth (11.05 sec.); 6. Brianna Marriott (11.20 sec.); 7. DeShawn Gingerich (11.39 sec.); 8. Shelton Derrickson (12.25 sec.).

 

120 Animal Junior Blue (20 laps); 1. Dylan Lawler.  

ONE LAP QUALIFYING: 1.Dylan Lawler (10.51 sec. New Track Record).

 

120 Briggs Junior Unrestricted (20 laps): 1. Dylan Lawler; 2. Kent Huth; 3. Shelton Derrickson.    

ONE LAP QUALIFYING: 1. Dylan Lawler (10.40 sec. New Track Record); 2. Kent Huth (10.43 sec.); 3. Shelton Derrickson (10.98 sec.).

 

120 Honda Senior Light (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Cory Lawler; 3. Bentley Cormack.   

ONE LAP QUALIFYING: 1. Dylan Norris (10.28 sec. New Track Record); 2. Cory Lawler (10.65 sec.); 3. Bentley Cormack (11.25 sec.).

 

120 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Alex Schmeidel; 2. Aimee Getgen; DNS Jacob Glatfelter.

ONE LAP QUALIFYING: 1. Aimee Getgen (10.55 sec. New Track Record); 2. Alex Schmeidel (10.57 sec.); 3. Jacob Glatfelter (no time).

 

160 Honda Senior Light (20 laps): 1. Cory Lawler; 2. Dylan Norris.   

ONE LAP QUALIFYING: 1. Dylan Norris (9.90 sec. New Track Record); 2. Cory Lawler (10.26 sec.).

 

160 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Kasey Kreider; 2. Madyson Pacheco; 3. Aimee Getgen; 4. Austin Deibler; 5. Alex Schmeidel.  

ONE LAP QUALIFYING: 1. Kasey Kreider (10.04 sec. New Track Record); 2. Madyson Pacheco (10.10 sec.); 3. Alex Schmeidel (10.23 sec.); 4. Aimee Getgen (10.30 sec.); 5. Austin Deibler (10.30 sec.).

 

World Formula (20 laps) 1. Shjon Dove; 2. Madyson Pacheco; 3. Emily Dove; 4. Kasey Kreider. 

ONE LAP QUALIFYING: 1. Shjon Dove (9.87 sec. New Track Record); 2. Kasey Kreider (9.97 sec.); 3. Emily Dove (10.08 sec.); 4. Madyson Pacheco (10.17 sec.).

 

Karts - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

Pee Wee (20 laps) - 1. Bryce Wenger; 2. Austin Wachter.

ONE LAP QUALIFYING: 1. Bryce Wenger (12.05 sec. New Track Record); 2. Austin Wachter (16.10 sec.).

 

Flat - Junior Sportsman Blue (20 laps) - 1. Dylan Gladfelter; 2. Bobby Lamond.   

ONE LAP QUALIFYING: 1. Dylan Gladfelter (10.23 sec. New Track Record); 2. Bobby Lamond (10.42 sec.).

 

Adult Speedcars:

Super Adult Speedcars (20 laps): 1. Leon Baer; 2. Brandt Fink Sr.; 3. Jared Beck; 4. Brandt Fink Jr.; 5. James Lepley; 6. Amanda Baer.

ONE LAP QUALIFYING: 1. Jared Beck (9.67 sec. New Track Record); 2. Brandt Fink Sr. (9.74 sec.); 3. Leon Baer (9.74 sec.); 4. James Lepley (9.90 sec.); 5. Brandt Fink Jr (10.08 sec.); 6. Amanda Baer (10.21 sec.).


SSP Outback Track Race Results from Friday, August 2, 2013

(2013 Summer Shoot-Out Series Race)

Quarter Midgets - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

120 Honda Junior Red (20 laps); 1. DeShawn Gingerich; 2. Alexis Balliet; 3. Brewer McCormack.

HEAT RACE WINNER: Gingerich.

 

120 Honda Junior Blue (20 laps); 1. Riley Emig; 2. Shelton Derrickson; 3. Ashley Rumsey; 4. Alex Ruppert; 5. Cassandra Kreider; 6. Cole Huth; 7. Brianna Marriott; 8. Shawn Gingerich.  

HEAT RACE WINNERS: Emig and Ruppert.

 

120 Animal Junior Blue (20 laps); 1. Dylan Lawler.  

HEAT RACE WINNERS: Lawler.

 

120 Briggs Junior Unrestricted (20 laps): 1. Dylan Lawler; 2. Kent Huth; 3. Shelton Derrickson.    

HEAT RACE WINNER: Derrickson.

 

120 Honda Senior Light (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Cory Lawler; 3. Bentley Cormack.   

HEAT RACE WINNER: Lawler.

 

120 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Alex Schmeidel; 2. Aimee Getgen.

HEAT RACE WINNER: Getgen.

 

160 Honda Senior Light (20 laps): 1. Cory Lawler; 2. Dylan Norris; 3. Ashley Rumsey; 4. Lane Markham.   

HEAT RACE WINNER: Norris.

 

160 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Aimee Getgen; 2. Austin Deibler; 3. Kasey Kreider; 4. Madyson Pacheco; 5. Alex Schmeidel.  

HEAT RACE WINNER: Schmeidel.

 

World Formula (20 laps) 1. Shjon Dove; 2. Madyson Pacheco; 3. Emily Dove; 4. Kasey Kreider. 

HEAT RACE WINNER: S. Dove.

 

Karts - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

Pee Wee (20 laps) - 1. Bryce Wenger.

HEAT RACE WINNER: Wenger.

 

Flat - Junior Sportsman Blue (20 laps) - 1. Dylan Gladfelter; 2. Bobby Lamond.   

HEAT RACE WINNER: Lamond.

 

Adult Speedcars:

Adult Speedcars (20 laps): 1. Colby Perotti; 2. Holly Cook; 3. Christy Yattes; DNS - Amanda Baer.  

HEAT RACE WINNER: Yattes.

 

Super Adult Speedcars (20 laps): 1. Jared Beck; 2. Leon Baer; 3. Brandt Fink Jr.; 4. Brandt Fink Sr.; DNS - Chris Balliet.

HEAT RACE WINNER: Beck.


SSP Outback Track Race Results from Friday, July 26, 2013

(2013 Summer Shoot-Out Series Race)

Quarter Midgets - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

120 Honda Junior Red (20 laps); 1. Wyatt McClester; 2. Alexis Balliet; 3. Brewer McCormack.

HEAT RACE WINNER: McClester.

 

120 Honda Junior Blue (20 laps); 1. Riley Emig; 2. Ashley Rumsey; 3. Shelton Derrickson; 4. Alex Ruppert; 5. Cassandra Kreider; 6. Cole Huth; 7. Shawn Gingerich.  

HEAT RACE WINNERS: Emig and Ruppert.

 

120 Animal Junior Blue (20 laps); 1. Dylan Lawler.  

HEAT RACE WINNERS: Lawler.

 

120 Briggs Junior Unrestricted (20 laps): 1. Kent Huth; 2. Dylan Lawler; 3. Shelton Derrickson.    

HEAT RACE WINNER: Huth.

 

120 Honda Senior Light (20 laps): 1. Jacob Glatfelter; 2. Dylan Norris; 2. Bentley Cormack.   

HEAT RACE WINNER: Glatfelter.

 

120 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Alex Schmeidel.

HEAT RACE WINNER: Schmeidel.

 

160 Honda Senior Light (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Jake Frye; 3. Cory Lawler; 4. Ashley Rumsey.   

HEAT RACE WINNER: Norris.

 

160 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Kasey Kreider; 2. Madyson Pacheco; 3. Austin Deibler; 4. Alex Schmeidel.  

HEAT RACE WINNER: Pacheco.

 

World Formula (20 laps) 1. Shjon Dove; 2. Cory Lawler; 3. Jake Frye; 4. Kasey Kreider; 5. Madyson Pacheco; 6. Emily Dove. 

HEAT RACE WINNER: Frye.

 

Karts - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

Flat - Junior Sportsman Blue (20 laps) - 1. Bobby Lamond; 2. Dylan Gladfelter; 3. Dakota Dehoff.

HEAT RACE WINNER: Lamond.

 

Adult Speedcars:

Adult Speedcars (20 laps): 1. Holly Cook; 2. Amanda Baer.  

HEAT RACE WINNER: Cook.

 

Super Adult Speedcars (20 laps): 1. Jared Beck; 2. Brandt Fink Jr.; 3. Chris Balliet; 4. Brandt Fink Sr.; 5. Rob Stitley; DNS - Leon Baer.

HEAT RACE WINNER: L. Baer.


SSP Outback Track Race Results from Friday, June 28, 2013

(2013 Summer Shoot-Out Series Race #1)

Quarter Midgets - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

120 Honda Junior Red (20 laps); 1. Alexis Balliet.

HEAT RACE WINNER: Balliet.

 

120 Honda Junior Blue (20 laps); 1. Riley Emig; 2. Brianna Marriott; 3. Cassandra Kreider; 4. Ashley Rumsey; 5. Shelton Derrickson; 6. Alex Ruppert; 7. Cole Huth.  

HEAT RACE WINNERS: Derrickson and Ruppert.

 

120 Animal Junior Blue (20 laps); 1. Dylan Lawler.  

HEAT RACE WINNERS: Lawler.

 

120 Briggs Junior Unrestricted (20 laps): 1. Dylan Lawler; 2. Kent Huth.    

HEAT RACE WINNER: Lawler.

 

120 Honda Senior Light (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Jacob Glatfelter.   

HEAT RACE WINNER: Norris.

 

120 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Alex Schmeidel; 2. Aimee Getgen. 

HEAT RACE WINNER: Getgen.

 

160 Honda Senior Light (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Cory Lawler.   

HEAT RACE WINNER: Norris.

 

160 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Aimee Getgen; 2. Alex Schmeidel; 3. Austin Deibler; 4. Bobby Lamond; 5. Kasey Kreider; DNS - Madyson Pacheco.  

HEAT RACE WINNER: Getgen.

 

World Formula (20 laps) 1. Shjon Dove; 2. Cory Lawler; 3. Kasey Kreider; 4. Emily Dove; DNS Madyson Pacheco.  

HEAT RACE WINNER: S. Dove.

 

Karts - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

Flat - Junior Sportsman Blue (20 laps) - 1. Bobby Lamond.

HEAT RACE WINNER: Lamond.

 

Adult Speedcars:

Adult Speedcars (20 laps): 1. Amanda Baer; 2. Daryl Baer.  

HEAT RACE WINNER: A. Baer.

 

Super Adult Speedcars (20 laps): 1. Dain Hursh; 2. Leon Baer; 3. Daryl Baer; 4. Jared Beck; 5. Brian Stauffer; 6. Brandt Fink Sr.; 7. George Rupp.

HEAT RACE WINNER: L. Baer.

 


SSP Outback Track Race Results from Friday, June 21, 2013

(2013 Spring Shoot-Out Series Race #5 & 6)

Quarter Midgets - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

120 Honda Junior Red Feature #1 (15 laps); 1. Cassandra Kreider; 2. Alexis Balliet.

 

120 Honda Junior Red Feature #2 (15 laps); 1. Cassandra Kreider; 2. Alexis Balliet.

 

120 Honda Junior Blue Feature #1 (15 laps); 1. Riley Emig; 2. Shelton Derrickson; 3. Ashley Rumsey; 4. Cole Huth. 

 

120 Honda Junior Blue Fetaure #2 (15 laps); 1. Shelton Derrickson; 2. Riley Emig; 3. Ashley Rumsey; 4. Cole Huth. 

 

120 Animal Junior Blue Feature #1 (15 laps); 1. Colby Stottlemyer.

 

120 Animal Junior Blue Feature #2 (15 laps); 1. Colby Stottlemyer.  

 

120 Honda Junior Unrestricted Feature #1 (15 laps): 1. Colby Stottlemyer; 2. Kent Huth.

 

120 Honda Junior Unrestricted Feature #2 (15 laps): 1. Colby Stottlemyer; 2. Kent Huth.     

 

120 Honda Senior Light Feature #1 (15 laps): 1. Jake Frye; 2. Dylan Norris; 3. Cassidy Michael; 4. Cody Wagner; 5. Bentley Cormack; 6. Jacob Glatfelter.   

 

120 Honda Senior Light Feature #2 (15 laps): 1. Jake Frye; 2. Dylan Norris; 3. Cassidy Michael; 4. Jacob Glatfelter; 5. Cody Wagner; 6. Bentley Cormack.    

 

120 Honda Senior Heavy Feature #1 (15 laps): 1. T.J. Bowman; 2. Kasey Kreider; 3. Alex Schmeidel.

 

120 Honda Senior Heavy Feature #2 (15 laps): 1. T.J. Bowman; 2. Alex Schmeidel; 3. Kasey Kreider.

 

160 Honda Senior Light Feature #1 (15 laps): 1. Jake Frye; 2. T.J. Bowman; 3. Dylan Norris; 4. Colby Stottlemyer.

 

160 Honda Senior Light Feature #2 (15 laps): 1. Jake Frye; 2. T.J. Bowman; 3. Colby Stottlemyer; 4. Dylan Norris.  

 

160 Honda Senior Heavy Feature #1 (15 laps): 1. Kasey Kreider; 2. Austin Deibler; 3. Madyson Pachecho; 4. Alex Schmeidel.

 

160 Honda Senior Heavy Feature #2 (15 laps): 1. Alex Schmeidel; 2. Madyson Pacheco; 3. Kasey Kreider; 4. Austin Deibler.

 

World Formula Light Feature #1 (15 laps) 1. Shjon Dove; 2. Jake Frye; 3. Emily Dove; 4. Madyson Pacheco.

 

World Formula Light Feature #2 (15 laps) 1. Shjon Dove; 2. Jake Frye; 3. Madyson Pacheco; 4.Emily Dove.

 

Karts - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

Flat - Pee Wee Feature #1 (15 laps): 1. DeShawn Gingerich; 2. Bentley Cormack.  

 

Flat - Pee Wee Feature #2 (15 laps): 1. Bentley Cormack; 2. DeShawn Gingerich.

 

Flat - Junior Sportsman Purple Feature #1 (15 laps) 1. Breydan Parry.

 

Flat - Junior Sportsman Purple Feature #2 (15 laps) 1. Breydan Parry.

 

Flat - Junior Sportsman Blue Feature #1 (15 laps) 1. Dakota Dehoff; 2. Bobby Lamond; 3. Dylan Glatfelter.

 

Flat - Junior Sportsman Blue Feature #2 (15 laps) 1. Dakota Dehoff; 2. Dylan Glatfelter; DNS - Bobby Lamond.

 

Flat - Senior Stock Light Feature #1 (15 laps): 1. Trey Hivner; 2. Edgar Parry; 3. Ryan Rost.

 

Flat - Senior Stock Light Feature #2 (15 laps): 1. Trey Hivner; 2. Edgar Parry; 3. Ryan Rost.

 

 

Adult Speedcars:

Adult Speedcars Feature #1 (15 laps): 1. Holly Cook; 2. Rose Fink; 3. Amanda Baer; 4. Meisha Grady.     

 

Adult Speedcars Feature #2 (15 laps): 1. Amanda Baer; 2. Meisha Grady; DNS Holly Cook; Rose Fink.    

 

Super Adult Speedcars Feature #1 (15 laps): 1. Leon Baer; 2. Jared Beck; 3. Daryl Baer; 4. Chris Balliet; 5. Brandt Fink Jr.; 6. Brandt Fink Sr.; DNS George Rupp.

 

Super Adult Speedcars Feature #2 (15 laps): 1. Brandt Fink Sr.; 2. Leon Baer; 3. Jared Beck; 4. Brandt Fink Jr.; 5. Daryl Baer; 6. Chris Balliet; DNS George Rupp.

 

 

2013 SSP Outback Track Spring Shoot-Out Series Champions

Quarter Midgets:

120 Honda Junior Red: Alexis Balliet (Steelton, PA).

120 Honda Junior Blue: Ashley Rumsey (York, PA). 

120 Animal Junior Blue: Colby Stottlemyer (Dauphin, PA).

120 Honda Junior Unrestricted: Kent Huth (Mechanicsburg, PA).

120 Honda Senior Light: Bentley Cormack (York, PA).   

120 Honda Senior Heavy:  Alex Schmeidel (Etters, PA).

160 Honda Senior Light: Dylan Norris (Hanover, PA).

160 Honda Senior Heavy: Alex Schmeidel (Etters, PA).

World Formula Light: Emily Dove (Annville, PA).

 

Karts:

Flat - Pee Wee: Bentley Cormack (York, PA).  

Flat - Junior Sportsman Purple: Breyden Parry (Hanover, PA).

Flat - Junior Sportsman Blue: Dylan Glatfelter (Dover, PA).

Flat - Junior Gold: Trey Hivner (Manchester, PA).

Flat - Junior Unrestricted: Dakota Dehoff (York, PA).

Cage - Junior Sportsman Blue: Alex Robinson (Hanover, PA).

Flat - Senior Stock Light: Edgar Parry (Hanover, PA).

 

Adult Speedcars:

Adult Speedcars: Holly Cook (Dover, PA).    

Super Adult Speedcars: Leon Baer (York, PA).


SSP Outback Track Race Results from Friday, June 14, 2013

(2013 Spring Shoot-Out Series Race #3 & 4)

Quarter Midgets - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

120 Honda Junior Red Feature #1 (20 laps); 1. Cassandra Kreider; 2. Alexis Balliet; 3. Noah Rothermal.

 

120 Honda Junior Red Feature #2 (15 laps); 1. Cassandra Kreider; 2. Noah Rothermal; DNS Alexis Balliet.

 

120 Honda Junior Blue Fetaure #1 (20 laps); 1. Ashley Rumsey; 2. Alex Ruppert; 3. Cole Huth; 4. Riley Emig; 5. Shelton Derrickson. 

 

120 Honda Junior Blue Fetaure #2 (15 laps); 1. Riley Emig; 2. Shelton Derrickson; 3. Ashley Rumsey; 4. Cole Huth; 5. Alex Ruppert. 

 

120 Animal Junior Blue Feature #1 (20 laps); 1. Dylan Lawler; 2. Colby Stottlemyer.

 

120 Animal Junior Blue Feature #2 (15 laps); 1. Colby Stottlemyer; DNS Dylan Lawler.

 

120 Honda Junior Unrestricted Feature #1 (20 laps): 1. Colby Stottlemyer; 2. Kent Huth; 3. Dylan Lawler.   

 

120 Honda Junior Unrestricted Feature #2 (15 laps): 1. Colby Stottlemyer; 2. Kent Huth; DNS - Dylan Lawler.   

 

120 Honda Senior Light Feature #1 (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Jake Frye; 3. Cody Wagner; 4. Jacob Glatfelter; 5. Brevan Rothermal; 6. Bentley Cormack.    

 

120 Honda Senior Light Feature #2 (15 laps): 1. Brevan Rothermal; 2. Dylan Norris; 3. Jake Frye; 4. Jacob Glatfelter; 5. Cody Wagner; 6. Bentley Cormack.   

 

120 Honda Senior Heavy Feature #1 (20 laps): 1. Alex Schmeidel; 2. T.J. Bowman; 3. Aimee Getgen; 4. Kasey Kreider.

 

120 Honda Senior Heavy Feature #2 (15 laps): 1. T.J. Bowman; 2. Aimee Getgen; 3. Kasey Kreider; 4. Alex Schmeidel.

 

160 Honda Senior Light Feature #1 (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Jake Frye; 3. T.J. Bowman; 4. Brevan Rothermal; 5. Aimee Getgen; 6. Andrew Rothermal; 7. Cory Lawler.  

 

160 Honda Senior Light Feature #2 (15 laps): 1. Jake Frye; 2. T.J. Bowman; 3. Dylan Norris; 4. Cory Lawler; 5. Andrew Rothermal; 6. Aimee Getgen; 7. Brevan Rothermal.  

 

160 Honda Senior Heavy Feature #1 (20 laps): 1. Aimee Getgen; 2. Alex Schmeidel; 3. Madyson Pachecho; 4. Kasey Kreider; 5. Austin Deibler.   

 

160 Honda Senior Heavy Feature #2 (20 laps): 1. Alex Schmeidel; 2. Aimee Getgen; 3. Kasey Kreider; 4. Austin Deibler; 5. Madyson Pacheco. 

 

World Formula Feature #1 (20 laps) 1. Jake Frye; 2. Shjon Dove; 3. Cory Lawler; 4. Emily Dove; 5. Madyson Pacheco.

 

World Formula Feature #2 (15 laps) 1. Jake Frye; 2. Shjon Dove; 3.Emily Dove; 4. Cory Lawler; DNS - Madyson Pacheco.

 

Karts - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

Flat - Pee Wee/Kid Kart Feature #1 (20 laps): 1. Bentley Cormack; 2. DeShawn Gingerich; 3. Brewer Cormack.  

 

Flat - Pee Wee/Kid Kart Feature #2 (15 laps): 1. DeShawn Gingerich; 2. Bentley Cormack; 3. Brewer Cormack.  

 

Flat - Junior Sportsman Blue Feature #1 (20 laps) 1. Dakota Dehoff; 2. Dylan Glatfelter; 3. Bobby Lamond.

 

Flat - Junior Sportsman Blue Feature #2 (15 laps) 1. Dakota Dehoff; 2. Dylan Glatfelter; 3. Bobby Lamond.

 

Flat - Junior Gold Feature #1 (20 laps) 1. Donald Beam; 2. Zac Beam.

 

Flat - Junior Gold Feature #2 (15 laps) 1. Donald Beam; 2. Zac Beam.

 

Flat - Senior Stock Light Feature #1 (20 laps): 1. Trey Hivner; 2. Edgar Parry.

 

Flat - Senior Stock Light Feature #2 (15 laps): 1. Trey Hivner; 2. Edgar Parry.

 

 

Adult Speedcars:

Adult Speedcars Feature #1 (20 laps): 1. Amanda Baer; 2. Holly Cook; 3. Fink.     

 

Adult Speedcars Feature #2 (15 laps): 1. Holly Cook; 2. Amanda Baer; 3. Fink.    

 

Super Adult Speedcars Feature #1 (20 laps): 1. Dain Hursh; 2. Leon Baer; 3. Jared Beck; 4. Brandt Fink Jr.; 5. Chris Balliet; 6. Clair Richcreek; 7. Daryl Baer; 8. Brandt Fink Sr.; 9. Robert McCachren.

 

Super Adult Speedcars Feature #1 (20 laps): 1. Leon Baer; 2. Dain Hursh; 3. Jared Beck; 4. Brandt Fink Jr.; 5. Chris Balliet; 6. Daryl Baer; 7. Brandt Fink Sr.; 8. Robert McCachren; DNS Clair Richcreek.


SSP Outback Track Race Results from Friday, May 31, 2013

(2013 Spring Shoot-Out Series Race #2)

Quarter Midgets - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

120 Honda Junior Red (20 laps); 1. Alexis Balliet; 2. Cassandra Kreider.

HEAT RACE WINNER: Balliet and Kreider.

 

120 Honda Junior Blue (20 laps); 1. Alex Ruppert; 2. Ashley Rumsey; 3. Brianna Marriott; 4. Cole Huth; 5. Shelton Derrickson. 

HEAT RACE WINNERS: Marriott and Rumsey.

 

120 Animal Junior Blue (20 laps); 1. D.J. Lawler; 2. Ashley Rumsey.  

HEAT RACE WINNERS: Lawler.

 

120 Briggs Junior Unrestricted (20 laps): 1. Kent Huth; 2. D.J. Lawler.   

HEAT RACE WINNER: Lawler.

 

120 Honda Senior Light (20 laps): 1. Cory Lawler; 2. Jacob Glatfelter; 3. Bentley Cormack.   

HEAT RACE WINNER: Lawler.

 

120 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Aimee Getgen; 2. Kasey Kreider; 3. Alex Schmeidel. 

HEAT RACE WINNER: Schmeidel.

 

160 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Alex Schmeidel; 2. Kasey Kreider; 3. Austin Deibler; 4. Bobby Lamond; 5. Madyson Pacheco; 6. Aimee Getgen.  

HEAT RACE WINNER: Kreider.

 

World Formula (20 laps) 1. Emily Dove; 2. Cory Lawler; DNS - Shjon Dove; Kasey Kreider.

HEAT RACE WINNER: Lawler.

 

Karts - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

Flat - Pee Wee/Kid Kart (20 laps): 1. Bentley Cormack; 2. Brewer Cormack.  

HEAT RACE WINNER: Bentley Cormack.

 

Flat - Junior Sportsman Purple (20 laps) 1. Breyden Parry.

HEAT RACE WINNER: Parry.

 

Flat - Junior Sportsman Blue (20 laps) 1. Dakota Dehoff; 2. Bobby Lamond; 3. Dylan Glatfelter.

HEAT RACE WINNER: Dehoff.

 

Cage - Junior Sportsman Blue (20 laps) 1. Alex Robinson.

HEAT RACE WINNER: Robonson.

 

Flat - Junior Gold (20 laps): 1. Trey Hivner.

HEAT RACE WINNER: Hivner.

 

Flat - Senior Stock Light (20 laps): 1. Brandon Rosengrant; 2. Edgar Parry; 3. Kyle Moser.

HEAT RACE WINNER: Moser.

 

Adult Speedcars:

Super Adult Speedcars (20 laps): 1. Leon Baer; 2. Jared Beck; 3. Daryl Baer; 4. George Rupp; 5. Chris Hare; 6. Brandt Fink Jr.; 7. Dain Hursh.   

HEAT RACE WINNER: L. Baer and Beck.


SSP Outback Track Race Results from Friday, May 17, 2013

(2013 Spring Shoot-Out Series Race #1)

Quarter Midgets - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

120 Honda Junior Red (20 laps); 1. Alexis Balliet; DNS Cole Thompson.

HEAT RACE WINNER: Balliet.

 

120 Honda Junior Blue (20 laps); 1. Ashley Rumsey; 2. Riley Emig; 3. Alex Ruppert; 4. Cole Huth; 5. Shelton Derrickson.  

HEAT RACE WINNERS: Emig and Ruppert.

 

120 Animal Junior Blue (20 laps); 1. D.J. Lawler; 2. Colby Stottlemyer.   

HEAT RACE WINNERS: Lawler and Stottlemyer.

 

120 Briggs Junior Unrestricted (20 laps): 1. D.J. Lawler; 2. Colby Stottlemyer; 3. Kent Huth.    

HEAT RACE WINNER: Stottlemyer.

 

120 Honda Senior Light (20 laps): 1. Jack Gose; 2. Dylan Norris; 3. Bentley Cormack.    

HEAT RACE WINNER: Norris.

 

120 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Alex Schmeidel; 2. Kasey Kreider; 3. Aimee Getgen. 

HEAT RACE WINNER: Kreider.

 

160 Honda Senior Light (20 laps): 1. Dylan Norris; 2. Cory Lawler; 3. Bobby Lamond; DNS Jacob Glatfelter.

HEAT RACE WINNER: Lawler.

 

160 Honda Senior Heavy (20 laps): 1. Alex Schmeidel; 2. Kasey Kreider; 3. Aimee Getgen; 4. Austin Deibler.

HEAT RACE WINNER: Schmeidel.

 

World Formula (20 laps) 1. Jake Frye; 2. Shjon Dove; 3. Cory Lawler; 4. Emily Dove.

HEAT RACE WINNER: S. Dove.

 

Karts - Classes with less than 3 entries were combined with similar classes:

Flat - Pee Wee/Kid Kart (20 laps): 1. Bentley Cormack; 2. Brewer Cormack.   

HEAT RACE WINNER: Bentley Cormack.

 

Flat - Junior Sportsman Purple (20 laps) 1. Breyden Parry.

HEAT RACE WINNER: Parry.

 

Flat - Junior Sportsman Blue (20 laps) 1. Dylan Glatfelter; 2. Bobby Lamond.

HEAT RACE WINNER: Lamond.

 

Flat - Junior Gold (20 laps): 1. Trey Hivner.

HEAT RACE WINNER: Hivner.

 

Flat Junior Unrestricted (20 laps): 1. Dakota Dehoff.

HEAT RACE WINNER: Dehoff.

 

Flat - Senior Stock Light (20 laps): 1. Kyle Moser; 2. Edgar Parry; 3. Brandon Rosengrant.

HEAT RACE WINNER: Moser.

 

Adult Speedcars:

Adult Speedcars (20 laps): 1. Holly Cook; 2. Brandt Fink Sr.  

HEAT RACE WINNER: Cook.

 

Super Adult Speedcars (20 laps): 1. Chris Balliet; 2. George Rupp; 3. Dain Hursh; 4. Daryl Baer; 5. Leon Baer; 6. Brandt Fink Jr.; DNS Jared Beck.   

HEAT RACE WINNER: Hursh and Balliet.

 


Copyright 2012-2013
Susquehanna Speedway Park.
All rights reserved.